Najčastejší škodcovia a choroby

 Najčastejším škodcom je Lykokaz tujový (Phloeosinus thujae) alebo Lykokaz borievkový (Phloeosinus aubei) ktorý nalietava v štádiu chrobáka od začiatku júna a zavŕtava sa v mieste vetvenia vetvičiek čím spôsobuje ich vädnutie a odlomenie. Rastliny je potrebné už
v máji preventívne ošetriť insekticídmi a potom v 2-3 týždňových intervaloch pokračovať až do konca septembra.

Ďalším významným škodcom sú roztočce (Oligonychus ununguis) ktoré sa vyskytujú najmä na okrasných smrekoch a spôsobujú postupné blednutie, následne zhnednutie (do bledožltohneda) a odumieranie ihlíc čo vedie až k úhynu rastliny. Postihnuté sú najmä rastliny s hustou korunou (napr. Picea glauca Conica ) najčastejšie od výšky cca 1m. Rastliny je potrebné už vo februári alebo koncom zimy (pokial teplota vystúpi nad 8st.C) preventívne ošetriť akaricídmi a potom po 2 týždňoch zopakovať.

Významným škodcom taktiež hlavne na smrekoch sú vošky (Aphidoidea). Rastliny je potrebné už na jar preventívne ošetriť insekticídmi a následne až do zimy rastliny kontrolovať vizuálne a v prípade potreby ošetriť opäť. Dôsledne je potrebné kontrolovať najmä smrek biely Conica a to tak že prezeráme aj vnútro rastliny roztvorením konárikov kedže vošky cicajú konáriky vo vnútri koruny a na prvý pohlad ich nie je vidieť.

Napadnuté rastliny zaostávajú v raste, slabnú a môžu až úplne vyschnúť.

 Okrasné borovice sú na jar v mesiacoch máj až júl často napádané viacerými druhmi Borovicových Piliarok resp. ich larvami - húsenicami, ktoré môžu úplne obžrať ihlice na mladých výhonoch borovíc. Rastliny je potrebné cca v  polovici mája preventívne ošetriť insekticídmi  a potom zopakovať o mesiac v júni.